Akademik Bilişim 2016'yı geride bıraktık!

5 Şubat 2016 Cuma, 20:01 sularında İzni Burak Demirtaş tarafından #genel, #yazılım konularında yazılmış.
Yazıldığından bu yana, 3924 kez okunmuş ve 0 yorum almış.

Bu sene 18. si Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde düzenlenen Akademik Bilişim'e bende katılma fırsatı buldum. Dört günlük kurslardan ve üç günlük seminer programından oluşan harika bir etkinlikte yer almak, tabi ki benim için çok güzel bir tecrübe oldu. 

Uzun zamandır Ruby'e, son zamanlarda da Crystal'e baya baya ilgim oluştu. Dersler, işler ve tabi ki iş dolayısıyla PHP'den fazla vakit bulamayınca, Ruby'e falan gerekli ilgiliyi gösteremedik. Bende Akademik Bilişim'de bunu fırsat bileyim diyerek, tercihlerimden birine Ruby yazdım. Ve sonucunda da Ruby kursu geldi. Dört gün boyunca Umurcan Görür'den harika bir Ruby eğitimi aldık. Bunun sonucunda kursun son günü yaptığımız proje yarışmasında da birinci olduk :) Oldukça verimli bir 4 gün oldu. Ruby gerçekten ilgi duyduğum kadar varmış. Artık yakasını bırakmayı düşünmüyorum. Biraz daha kendimi geliştirip, oradan Rails'e geçer, yürürüm düşüncesindeyim. Zaten çoğu yapıya PHP'den aşina olduğum için, bu geçiş sandığımdan daha kolay olabilir. Hayırlara vesile :)

Kursların bitiminde üç günlük bir seminer / konferans dönemi başladı. Eğitici, öğretici birbirinden güzel konferanslara katıldık. Ben genellikle ilgi alanım olan konferanslara katılmaya çalışsamda, kaçırdığım için üzüldüğüm bir çok konferansta oldu. İlk gün Web Uygulama Güvenliği üzerine Ömer Çıtak bizlere harika bir sunum yaptı. Nelere güvenmemiz, nelere güvenmememiz gerektiğini bir kez daha çarpıcı şekilde gösterdi :) Saatlerde çakışmalar olduğunu için Docker 101 sunumuna katılamadım, içimde yaradır. 

İkinci günde konferans Doruk Fişek'in Büyük Veri ve NoSQL Uygulamaları ile devam etti benim için. Yine bir çok araç ve bilgi öğrendiğimiz, harika bir sunum oldu. Aman big data'ya dikkat diyorum!... Bu sunumdan sonra Necdet Yücel, Yeliz Taneroğlu, Gülşah Köse, Aybüke Özdemir, Burçin Akalın ve Melike Yurtoğlu'nun müthiş keyifli ve bizlere açık kaynak konusunda bir çok bilgi kattığı Özgür Yazılım Projelerine Dahil Olmak ve LibreOffice Geliştirme / Yerelleştirme Çalışmaları sunumuna katıldım. Zaten özgür yazılım ve açık kaynak sevdalısı insanlarız, bir de böyle başarı hikayeleri dinledikçe iyice heyecanlanıyoruz. Bilmediğim bir çok şey öğrendim ama, en çokta gurur duyduğum bir sunum oldu. 

Üçüncü gün ne yazık ki sunumlarda bulunamadım, bazı işlerimden dolayı İstanbul'a dönmem gerekiyordu. Bu nedenle üçüncü gün olan sunumlar için bir yorum yapamacağım ama, birbirinden harika sunumların olduğu bir organizasyonda eminim ki çok şey kaçırdım..

Geçen bir haftaya çok güzel tecrübeler ve bilgiler sığdırdık. Oldukça verimli bir Akademik Bilişim serüveni oldu. Bu organizasyon ile uğraşan, emeği geçen, bizlere hayattaki en önemli şey olan zamanını ayıran herkese teşekkürler. Yeni bir serüvende tekrar görüşmek üzere!


Yorumunu Gönder     Sende görüşünü yaz!

Hiç yorum yapılmamış.   İlk yorumu sen yap!

PHP 7.4'e Hızlı Bakış

PHP 7.4 ile birlikte hayatımıza girecek olan özelliklere şöyle hızlıca bir bakış atmaya ne dersiniz?
...

5 Eylül 2019, 11:31   —   #php   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

React ile High Order Component (HOC) kullanımı

React ile High Order Component kavramını sizlere anlatmaya çalışacağım....

17 Ağustos 2019, 11:46   —   #web   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Selamlar, oldukça uzun bir zaman sonra tekrar buralardayım. Dolu dolu geldim ama; biraz oturun, konuşalım....

16 Şubat 2019, 22:23   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Yine aylar olmuş ve buralarda gözükmüyorum. Ne zaman "buralara daha çok vakit ayıracağım, bol bol yazacağım" desem, kesin başka bir şeyler çıkıyor; işler, güçler, yoğunluklar vs, odaklanamıyorum. Öyle ya da böyle bunu bir düzene oturtacağım. inatçıyım bu konuda....

8 Temmuz 2018, 04:55   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Buraları yine oldukça aksatmış olmanın verdiği iç rahatsızlığı ile, geçen haftadan beri bir şeyler karalamaya olan isteğim ancak şu an vuku buluyor. Geçen hafta oldukça yoğun ve hareketli geçtiği için yazmaya vakit bulamadım aslında. Ya da ne bileyim, belki de bahane buluyorum......

27 Şubat 2018, 11:34   —   #genel   —   2 yorum var.   —   Devamını Oku »

Gidelim buradan...

"Gidelim buradan... Göğsünü sıkan, içini daraltan o laneti geride bırakıp gidelim. Burada yağmur bile güzel yağmıyor artık. Yağmuru güzel yağan bir yerlere gidelim....

5 Ocak 2018, 04:57   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

$_2018 = new HappyYear();

Zamanın ne denli hızlı aktığını bilmiyorum ama, gerçekten "su gibi" akıp geçiyor deyimi doğru galiba. Ne ara 2018 geldi, kapımıza dayandı; hiç bir fikrim yok. Oysa ben daha tarih yazmak zorunda olduğum kağıtlara "2017" yazmaya bile alışmamıştım. Şimdi bir de 2018 çıktı başımıza. ...

31 Aralık 2017, 17:10   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »
daha fazla göster