CSS seçiciler ve kullanımları

7 Mart 2012 Çarşamba, 20:37 sularında İzni Burak Demirtaş tarafından #web konularında yazılmış.
Yazıldığından bu yana, 4733 kez okunmuş ve 0 yorum almış.

Merhabalar. Bugün CSS seçicileri ile ilgileneceğiz. Bildiğiniz gibi CSS, HTML sayfalar için metin, format ve nesne biçimlendirmek için bizlere fazlaca olanak sağlayan bir web teknolojisidir. CSS hakkında bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

CSS için temel olarak üç seçici vardır. Bunlar id seçici, sınıf seçici ve tag seçicidir. Ek olarak hiyerarşik yapılarda (iç içe kullanılan HTML kodları için yazılan CSS kodları) değişik seçici metodları kullanılıyor. Şimdi bunları inceleyelim:


ID Seçiciler

Oluşturduğumuz web sayfalarında kullandığımız nesneler (DOM Elemanları) id değerlerine sahiptirler ve bu değer sadece o nesneye aittir. ID değerlerini kullanarak HTML sayfalarda kullandığımız elemanları birbirinden ayırabiliriz. ID özelliği sadece kullanıldığı nesneye ait olduğu için yapılan değişiklikler ve etkileşimler bir tek o nesneyi etkiliyor. (Burdaki etkişelimlerin CSS veya Javascript ile olduğu düşünülebilir.) CSS kodlarında istediğimiz ID değerine sahip elemanı seçebilmek için # (diyez) işaretini kullanacağız. Örnek verecek olursak:

<style type="text/css">
#element { font-size: 14px; font-family: Tahoma; color: #FF0000; }
</style>

Bu CSS kodlarına göre HTML kodumuzu oluşturalım:

<div id="alan">Font büyüklüğü:14px - Font Türü: Tahoma - Renk: Kırmızı</div>


SINIF Seçiciler

Sınıf seçiciler, oluşturulan stilin HTML sayfasında bir veya birden fazla elemana etki etmesi ve birden fazla stilin uygulanabilmesi durumunda kullanılan bir türdür. ID seçicinin aksine, Sınıf seçiciler birden fazla elemanı etkileyebilir. Bir örnek verecek olursak:

<style type="text/css">
.alan { background-color:#FF0000; }
.renk { background-color:#0000FF; }
</style>

CSS kodlarımıza göre HTML kodlarımızı oluşturalım:

<div class="alan">
<span class="renk">Burak</span>
</div>
<p class="alan">
<span class="renk">Burak</span>
</p>

Burada göreceğimiz üzere, div ve p taglarımıza alan stil sınıfı verdik. Böylece bu elemanlarımız alan sınıfının özelliklerini taşımaya başladı. Alan sınıfındaki nitelikleri değiştirdiğimizde, bu değişiklikler iki elemanıda etkileyecek.


TAG Seçiciler

Tag seçiciler, HTML sayfamızda kullandığımız aynı türden tüm elemanları seçmek için kullanılır. CSS tanımlaması yaparken, TAG ismi ile nitelik belirttiğimiz için, yapılan değişiklikler aynı TAG a sahip tüm elemanları etkiler. Örnek verecek olursak:

<style type="text/css">
div { background-color: #FF0000; }
p { background-color: #00FF00; }
span { background-color: #0000FF; }
</style>

CSS kodlarımıza göre, HTML kodlarımızı oluşturalım:

<div>
<p>
 <span>Birinci Yazı</span><br />
 <span>İkinci Yazı</span><br />
 <span>Üçüncü Yazı</span>
</p>
</div>
<p>
<div>Örnek Yazı</div>
</p>

Aynı türden elemanlar stilde belirtilen özellikleri bize yansıtacaklar. TAG ismine göre stil belirlediğimizde, sayfamızda kullandığımız TAG'ların hepsi, belirttiğimiz özellikleri alacak.

Bir sonraki yazımda, Üst Düzey CSS Seçicilerini inceleyeceğiz. (Kardeş, Çocuk, Torun, Özellik ve Evrensel Seçiciler) Tekrar görüşmek dileğiyle..


Yorumunu Gönder     Sende görüşünü yaz!

Hiç yorum yapılmamış.   İlk yorumu sen yap!

Selamlar, oldukça uzun bir zaman sonra tekrar buralardayım. Dolu dolu geldim ama; biraz oturun, konuşalım....

16 Şubat 2019, 22:23   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Yine aylar olmuş ve buralarda gözükmüyorum. Ne zaman "buralara daha çok vakit ayıracağım, bol bol yazacağım" desem, kesin başka bir şeyler çıkıyor; işler, güçler, yoğunluklar vs, odaklanamıyorum. Öyle ya da böyle bunu bir düzene oturtacağım. inatçıyım bu konuda....

8 Temmuz 2018, 04:55   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Buraları yine oldukça aksatmış olmanın verdiği iç rahatsızlığı ile, geçen haftadan beri bir şeyler karalamaya olan isteğim ancak şu an vuku buluyor. Geçen hafta oldukça yoğun ve hareketli geçtiği için yazmaya vakit bulamadım aslında. Ya da ne bileyim, belki de bahane buluyorum......

27 Şubat 2018, 11:34   —   #genel   —   2 yorum var.   —   Devamını Oku »

Gidelim buradan...

"Gidelim buradan... Göğsünü sıkan, içini daraltan o laneti geride bırakıp gidelim. Burada yağmur bile güzel yağmıyor artık. Yağmuru güzel yağan bir yerlere gidelim....

5 Ocak 2018, 04:57   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

$_2018 = new HappyYear();

Zamanın ne denli hızlı aktığını bilmiyorum ama, gerçekten "su gibi" akıp geçiyor deyimi doğru galiba. Ne ara 2018 geldi, kapımıza dayandı; hiç bir fikrim yok. Oysa ben daha tarih yazmak zorunda olduğum kağıtlara "2017" yazmaya bile alışmamıştım. Şimdi bir de 2018 çıktı başımıza. ...

31 Aralık 2017, 17:10   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

İnsanın içindeki sıkıntıya bir isim, bir sebep bulamamasına hep şaşırmışımdır. Çok şaşırdığı ne varsa, bunları çok mu yaşıyor insanlar genelde hiç bilmiyorum. Ama bu en azından bende genelde böyle oluyor. Açık konuşayım mı? Birinin bir sözü vardı, ama kimindi hatırlamıyorum. Şöyle diyordu: "Kafamdan atamıyorum. Hep aklıma geliyor, hem de en tuhaf zamanlarda. Duştan çıkarken, sokakta yürürken, gece yatağıma yatarken; bilinçli olarak bir şey düşünmediğim zamanlarda."... Sanki hayat denen bu değişik alem içinde, bir yerlerde bu söz içerisinde bir yerlerde sıkışmış kalmış gibiyim. Nedenini bilmiyorum. Belki de biliyorum. Belki de bildiğimi bilmiyorum. Belki anlatamıyorum, belki anlatmak istemiyorum. Belki içimden atmak istiyorum. Belki de atamıyorum. Belki seviyorum, belki de yine seviyorum.. Bazen çok saçmalıyorum değil mi? Biliyorum. Sarhoş da değilim ama olmadığıma da beni kim ikna edebilir? Zaten sarhoşken de anlatamıyorum. Atamıyorum. Seviyorum. Neyse, belki de en iyisi uyumak.

11 Aralık 2017, 04:27   —   #karalamaca   —   3 yorum var.   —   Devamını Oku »

hello İstanbul!

Üniversite hayatını bitirdik. Aslında planım, elimdeki projeler ile ilgilenip bir yandan da sene sonuna kadar kafa dinlemekti. 2018 itibariyle iş-güç arayışlarına girişecek ve mutlu olabileceğim, bana bi'şeyler katabilecek, hem kendime hem onlara fayda sağlayacağım bir şirket bulmak için adımlar atacaktım. Tahmin edeceğiniz üzere planlar yine tutmadı....

6 Ekim 2017, 10:02   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »
daha fazla göster