nur - simple PHP framework

20 Ocak 2017 Cuma, 16:47 sularında İzni Burak Demirtaş tarafından #php konularında yazılmış.
Yazıldığından bu yana, 1722 kez okunmuş ve 2 yorum almış.

Merhabalar, 

Yine değişik işler peşinde koşturduğum bir dönemden daha selamlar ederim. Karşınıza belki gereksiz, belki saçma, belki de "aa güzel olmuş be" tepkisi verebileceğiniz bir projemle çıkıyorum. Hazır olun. 

Bilindiği üzere "kendi frameworkümü yazdım" yıllardır süre gelen bir adetimizdir ve sene 2017 olmasına rağmen gördüğünüz gibi hala çağlayarak devam etmekte. Bu furyaya bende katılayım, belki birilerine bir faydamız olur yada bakıp "napmış bu çocuk ya" diye insanları güldürüp, yüzlerinde bir tebessüm olabilirim diye düşündüm. :)

Şaka bir tarafa, her ne kadar geliştirdiğim projelerde Symfony, Laravel vs gibi frameworkler kullansam da; ufak tefek projeler veya kendi uğraştığım basit, temel işler için herkesin olduğu gibi benim de bir alt yapım vardı. Bu yapı benim oyun hamurum gibiydi. Boş vakitlerimde belki çok az kullanacak olsam da, üzerine bir şeyler koyup geliştirmeye çalışıyordum. Bir taraftan da bu büyük frameworkler de dönen olayların ve özelliklerin aslında tam olarak nasıl yapıldığını anlamaya ve kendi yeteneklerimi geliştirmek için çabalıyordum. Bu zamanlar böyle ilerledi. Derken kullandığım popüler frameworkler içerisinde bulunan, en çok sevdiğim componentleri kullanarak ve kendimce bazı dokunuşlar yaparak bir framework oluşturdum. ( bak bak laflara bak framework oluşturmuş :) )

Aslında framework demek yanlış. Basit bir alt yapı falan diyebiliriz. Aklıma başka isimde gelmediği için global kalıpları bozmayarak bende bu işe framework dedim. İçerisinde CLI uygulaması, Eloquent ORM, Blade Template Engine, Migration desteği, Middleware desteği, Routing sistemi ve tabiki vazgeçilmez MVC (Model-View-Controller) yapısı bulunuyor. Artık adına saçmalık dersiniz, küçük bir yapı dersiniz, framework dersiniz; size kalmış. 

Projenin adına NUR koydum. Çünkü neden koymayayım? Nur, annemin ismi. Ve annem benim için dünyadaki en değerli insan. Doğal olarak onun ismini vermek istedim. Hem kısa, hem güzel :) Bu yapı benim oyun hamurum gibi olduğu için; boş vakitlerimde üzerinde geliştirmeler ve bir çok eklemeler yapmaya devam edeceğim. 

Belki kullanan, verim alanlar olur; bu da beni çok mutlu eder. Fikir, öneri, eleştiri ve her türlü yapılan işi gömme gibi geri dönüşlerinize açığım. Sizi "kendi yazdığım frameworküm" ile baş başa bırakıyorum. 

nur - simple PHP framework

View on Github - Documentation - Download


Sağlıcakla ve kodla kalın....


Yorumunu Gönder     Sende görüşünü yaz!

2 adet yorum yapılmış.   Sende yap!

Hasan Bayrak demiş ki; 25 Mayıs 2017 Perşembe, 01:00
ellerine sağlık dostum.
Annemizin de ellerinden öperiz.
İzni Burak Demirtaş demiş ki; 8 Haziran 2017 Perşembe, 14:55
@Hasan; eyvallah hocam, çok sağolasın. Geliştirmeye devam ediyorum. Yakında dökümantasyon tamamlanacak :)

hello İstanbul!

Üniversite hayatını bitirdik. Aslında planım, elimdeki projeler ile ilgilenip bir yandan da sene sonuna kadar kafa dinlemekti. 2018 itibariyle iş-güç arayışlarına girişecek ve mutlu olabileceğim, bana bi'şeyler katabilecek, hem kendime hem onlara fayda sağlayacağım bir şirket bulmak için adımlar atacaktım. Tahmin edeceğiniz üzere planlar yine tutmadı....

6 Ekim 2017, 10:02   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Eylül'dü. 
Dalından kopan yaprakların, 
Sararan yanlarına yazdım adını. 
Sahte bir gülüşten ibarettin oysa. 
Ve hiç bilmedin ellerimin soğuğunu. ...

16 Eylül 2017, 17:13   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

"Hangi şehre gidilir yalnız başına? 
Hangi şarkı dinlenir senle duymayınca? ...

30 Haziran 2017, 04:39   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

dostlar bana hediye!

üç sene önce bin bir tane soru işaretiyle yollara düşerek geldim bu KBU denilen mekana. haklı sebeplerim de vardı şimdi, ne yalan söyleyeyim. bunlara uzun uzun değinmeyeceğim şimdi, siz zaten biliyorsunuz. her şey bir yana, hayatta en değer verdiğim kavramların başlarında gelen arkadaşlık, dostluk, kardeşlik kavramları, en büyük muallak konuydu benim için. macera böyle başladı. ...

8 Haziran 2017, 14:56   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

ubuntu - 'sudo: unable to resolve host' uyarısı

İşletim sistemi olarak Ubuntu yüklenmiş bir bilgisayar veya sunucu kullanıyor ve  sudo komutları çalıştırırken "sudo: unable to resolve host" gibi bir hata ile karşılaşıyorsanız, bu hatayı gidermek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.
...

17 Mayıs 2017, 22:12   —   #linux   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

css - placeholder için stil tanımlama

HTML kodlarken input elemanlarına açıklama veya kullanım örneği verebilmek için çok sık kullanılan placeholder özelliğini biliyorsunuzdur. (Bilmeyenleri şöyle alalım: placeholder)...

7 Mayıs 2017, 15:28   —   #web   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

gerek projeler, gerek bitirme tezim, gerekse sınavlar dolayısıyla buraları uzun süredir aksatıyorum; farkındayım. siz beni özlediniz mi bilmiyorum ama, açık konuşmak gerekirse ben burayı ve sizi özledim. ...

28 Nisan 2017, 23:45   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »
daha fazla göster