nur - simple PHP framework

20 Ocak 2017 Cuma, 16:47 sularında İzni Burak Demirtaş tarafından #php konularında yazılmış.
Yazıldığından bu yana, 6472 kez okunmuş ve 2 yorum almış.

Merhabalar, 

Yine değişik işler peşinde koşturduğum bir dönemden daha selamlar ederim. Karşınıza belki gereksiz, belki saçma, belki de "aa güzel olmuş be" tepkisi verebileceğiniz bir projemle çıkıyorum. Hazır olun. 

Bilindiği üzere "kendi frameworkümü yazdım" yıllardır süre gelen bir adetimizdir ve sene 2017 olmasına rağmen gördüğünüz gibi hala çağlayarak devam etmekte. Bu furyaya bende katılayım, belki birilerine bir faydamız olur yada bakıp "napmış bu çocuk ya" diye insanları güldürüp, yüzlerinde bir tebessüm olabilirim diye düşündüm. :)

Şaka bir tarafa, her ne kadar geliştirdiğim projelerde Symfony, Laravel vs gibi frameworkler kullansam da; ufak tefek projeler veya kendi uğraştığım basit, temel işler için herkesin olduğu gibi benim de bir alt yapım vardı. Bu yapı benim oyun hamurum gibiydi. Boş vakitlerimde belki çok az kullanacak olsam da, üzerine bir şeyler koyup geliştirmeye çalışıyordum. Bir taraftan da bu büyük frameworkler de dönen olayların ve özelliklerin aslında tam olarak nasıl yapıldığını anlamaya ve kendi yeteneklerimi geliştirmek için çabalıyordum. Bu zamanlar böyle ilerledi. Derken kullandığım popüler frameworkler içerisinde bulunan, en çok sevdiğim componentleri kullanarak ve kendimce bazı dokunuşlar yaparak bir framework oluşturdum. ( bak bak laflara bak framework oluşturmuş :) )

Aslında framework demek yanlış. Basit bir alt yapı falan diyebiliriz. Aklıma başka isimde gelmediği için global kalıpları bozmayarak bende bu işe framework dedim. İçerisinde CLI uygulaması, Eloquent ORM, Blade Template Engine, Migration desteği, Middleware desteği, Routing sistemi ve tabiki vazgeçilmez MVC (Model-View-Controller) yapısı bulunuyor. Artık adına saçmalık dersiniz, küçük bir yapı dersiniz, framework dersiniz; size kalmış. 

Projenin adına NUR koydum. Çünkü neden koymayayım? Nur, annemin ismi. Ve annem benim için dünyadaki en değerli insan. Doğal olarak onun ismini vermek istedim. Hem kısa, hem güzel :) Bu yapı benim oyun hamurum gibi olduğu için; boş vakitlerimde üzerinde geliştirmeler ve bir çok eklemeler yapmaya devam edeceğim. 

Belki kullanan, verim alanlar olur; bu da beni çok mutlu eder. Fikir, öneri, eleştiri ve her türlü yapılan işi gömme gibi geri dönüşlerinize açığım. Sizi "kendi yazdığım frameworküm" ile baş başa bırakıyorum. 

nur - simple PHP framework

View on Github - Documentation - Download


Sağlıcakla ve kodla kalın....


Yorumunu Gönder     Sende görüşünü yaz!

2 adet yorum yapılmış.   Sende yap!

Hasan Bayrak demiş ki; 25 Mayıs 2017 Perşembe, 01:00
ellerine sağlık dostum.
Annemizin de ellerinden öperiz.
İzni Burak Demirtaş demiş ki; 8 Haziran 2017 Perşembe, 14:55
@Hasan; eyvallah hocam, çok sağolasın. Geliştirmeye devam ediyorum. Yakında dökümantasyon tamamlanacak :)

PHP 8.1 - yeniliklere hızlı bakış

PHP 8.1, 25 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı. Bu sürümde hayatımıza neler girdi, ne gibi değişiklikler yapıldı birlikte inceleyelim mi?...

13 Aralık 2021, 17:58   —   #php   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

PHP 8'e Hızlı Bakış

Merhabalar. PHP 8 ile birlikte hayatımıza neler gelecek, neler değişecek birlikte göz atmaya var mısınız? Haydi başlayalım o zaman…
...

15 Haziran 2020, 17:55   —   #php   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Selamlar. Ramazan ayının ve sahuru beklemek bahanesiyle gece geç saatlere kadar takılmanın vermiş olduğu yetkiye dayanarak yine bazı projeler üzerine çalışıyor, bazı araştırmalar yapıyor ve müzik dinliyordum. Ve birden "uzun zamandır bir şeyler karalamıyorum ben ya" diye bir düşünce geçti beynimin derinliklerinden. Hemen buraya geldim....

11 Mayıs 2020, 03:05   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

React Hooks: useState - useLayoutState

React’in 16.8 versiyonu ile birlikte hayatımıza Hook kavramı girdi. Artık çok daha az kod ile daha efektif React Componentleri yazabiliyoruz. Hooks konusu ile ilgili detaylı bilgiyi React’in kendi dokümantasyonundan okuyabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz....

18 Şubat 2020, 14:00   —   #web   —   1 yorum var.   —   Devamını Oku »

PHP 7.4'e Hızlı Bakış

PHP 7.4 ile birlikte hayatımıza girecek olan özelliklere şöyle hızlıca bir bakış atmaya ne dersiniz?
...

5 Eylül 2019, 11:31   —   #php   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

React ile High Order Component (HOC) kullanımı

React ile High Order Component kavramını sizlere anlatmaya çalışacağım....

17 Ağustos 2019, 11:46   —   #web   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Selamlar, oldukça uzun bir zaman sonra tekrar buralardayım. Dolu dolu geldim ama; biraz oturun, konuşalım....

16 Şubat 2019, 22:23   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »
daha fazla göster