nur - simple PHP framework

20 Ocak 2017 Cuma, 16:47 sularında İzni Burak Demirtaş tarafından #php konularında yazılmış.
Yazıldığından bu yana, 3422 kez okunmuş ve 2 yorum almış.

Merhabalar, 

Yine değişik işler peşinde koşturduğum bir dönemden daha selamlar ederim. Karşınıza belki gereksiz, belki saçma, belki de "aa güzel olmuş be" tepkisi verebileceğiniz bir projemle çıkıyorum. Hazır olun. 

Bilindiği üzere "kendi frameworkümü yazdım" yıllardır süre gelen bir adetimizdir ve sene 2017 olmasına rağmen gördüğünüz gibi hala çağlayarak devam etmekte. Bu furyaya bende katılayım, belki birilerine bir faydamız olur yada bakıp "napmış bu çocuk ya" diye insanları güldürüp, yüzlerinde bir tebessüm olabilirim diye düşündüm. :)

Şaka bir tarafa, her ne kadar geliştirdiğim projelerde Symfony, Laravel vs gibi frameworkler kullansam da; ufak tefek projeler veya kendi uğraştığım basit, temel işler için herkesin olduğu gibi benim de bir alt yapım vardı. Bu yapı benim oyun hamurum gibiydi. Boş vakitlerimde belki çok az kullanacak olsam da, üzerine bir şeyler koyup geliştirmeye çalışıyordum. Bir taraftan da bu büyük frameworkler de dönen olayların ve özelliklerin aslında tam olarak nasıl yapıldığını anlamaya ve kendi yeteneklerimi geliştirmek için çabalıyordum. Bu zamanlar böyle ilerledi. Derken kullandığım popüler frameworkler içerisinde bulunan, en çok sevdiğim componentleri kullanarak ve kendimce bazı dokunuşlar yaparak bir framework oluşturdum. ( bak bak laflara bak framework oluşturmuş :) )

Aslında framework demek yanlış. Basit bir alt yapı falan diyebiliriz. Aklıma başka isimde gelmediği için global kalıpları bozmayarak bende bu işe framework dedim. İçerisinde CLI uygulaması, Eloquent ORM, Blade Template Engine, Migration desteği, Middleware desteği, Routing sistemi ve tabiki vazgeçilmez MVC (Model-View-Controller) yapısı bulunuyor. Artık adına saçmalık dersiniz, küçük bir yapı dersiniz, framework dersiniz; size kalmış. 

Projenin adına NUR koydum. Çünkü neden koymayayım? Nur, annemin ismi. Ve annem benim için dünyadaki en değerli insan. Doğal olarak onun ismini vermek istedim. Hem kısa, hem güzel :) Bu yapı benim oyun hamurum gibi olduğu için; boş vakitlerimde üzerinde geliştirmeler ve bir çok eklemeler yapmaya devam edeceğim. 

Belki kullanan, verim alanlar olur; bu da beni çok mutlu eder. Fikir, öneri, eleştiri ve her türlü yapılan işi gömme gibi geri dönüşlerinize açığım. Sizi "kendi yazdığım frameworküm" ile baş başa bırakıyorum. 

nur - simple PHP framework

View on Github - Documentation - Download


Sağlıcakla ve kodla kalın....


Yorumunu Gönder     Sende görüşünü yaz!

2 adet yorum yapılmış.   Sende yap!

Hasan Bayrak demiş ki; 25 Mayıs 2017 Perşembe, 01:00
ellerine sağlık dostum.
Annemizin de ellerinden öperiz.
İzni Burak Demirtaş demiş ki; 8 Haziran 2017 Perşembe, 14:55
@Hasan; eyvallah hocam, çok sağolasın. Geliştirmeye devam ediyorum. Yakında dökümantasyon tamamlanacak :)

PHP 7.4'e Hızlı Bakış

PHP 7.4 ile birlikte hayatımıza girecek olan özelliklere şöyle hızlıca bir bakış atmaya ne dersiniz?
...

5 Eylül 2019, 11:31   —   #php   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

React ile High Order Component (HOC) kullanımı

React ile High Order Component kavramını sizlere anlatmaya çalışacağım....

17 Ağustos 2019, 11:46   —   #web   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Selamlar, oldukça uzun bir zaman sonra tekrar buralardayım. Dolu dolu geldim ama; biraz oturun, konuşalım....

16 Şubat 2019, 22:23   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Yine aylar olmuş ve buralarda gözükmüyorum. Ne zaman "buralara daha çok vakit ayıracağım, bol bol yazacağım" desem, kesin başka bir şeyler çıkıyor; işler, güçler, yoğunluklar vs, odaklanamıyorum. Öyle ya da böyle bunu bir düzene oturtacağım. inatçıyım bu konuda....

8 Temmuz 2018, 04:55   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

Buraları yine oldukça aksatmış olmanın verdiği iç rahatsızlığı ile, geçen haftadan beri bir şeyler karalamaya olan isteğim ancak şu an vuku buluyor. Geçen hafta oldukça yoğun ve hareketli geçtiği için yazmaya vakit bulamadım aslında. Ya da ne bileyim, belki de bahane buluyorum......

27 Şubat 2018, 11:34   —   #genel   —   2 yorum var.   —   Devamını Oku »

Gidelim buradan...

"Gidelim buradan... Göğsünü sıkan, içini daraltan o laneti geride bırakıp gidelim. Burada yağmur bile güzel yağmıyor artık. Yağmuru güzel yağan bir yerlere gidelim....

5 Ocak 2018, 04:57   —   #karalamaca   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »

$_2018 = new HappyYear();

Zamanın ne denli hızlı aktığını bilmiyorum ama, gerçekten "su gibi" akıp geçiyor deyimi doğru galiba. Ne ara 2018 geldi, kapımıza dayandı; hiç bir fikrim yok. Oysa ben daha tarih yazmak zorunda olduğum kağıtlara "2017" yazmaya bile alışmamıştım. Şimdi bir de 2018 çıktı başımıza. ...

31 Aralık 2017, 17:10   —   #genel   —   Yorum yok.   —   Devamını Oku »
daha fazla göster